2022 EU Nations Junior Women Water Polo Tournament

England and Great Britain will go head-to-head in their opening game of the 2022 EU Nations Junior Women Water Polo Tournament.

Six teams have entered the competition, which takes place from 29 April to 1 May in Brno, Czech Republic.

England, Great Britain, Ireland, Lithuania, South Africa and hosts Czech Republic will play a series of round-robin matches to determine the winners of the tournament.

England and Great Britain face each other in the second game of the event on Friday 29 April.

Simon Tomlinson is the head coach of the English and British squads and he said there were different expectations for both teams. It is England’s players second taste of an international competition, while those selected for Great Britain are appearing in their maiden tournament on the European stage.

Improve team unity

On the England team, Tomlinson said: “This group of girls are looking to continue to develop as a team following their first tournament back in October last year. They are hoping to really improve the team unity in and out of the water and start to step up against some tough opposition. Emphasis will be on dealing with a higher level of physicality and adapting to a European way of playing water polo.”

He hopes the British team will develop throughout the tournament. Tomlinson said: “This is the first international tournament for this group and is the start of building the team ready for European qualification in summer of 2023. Team ethos and working for each other to develop and learn the new systems taught are the priority for this team.”

Click on the in-video icon to select a match to view from the playlist.

 

 

Click on a panel heading below to open it for an England / Great Britain live stream, results or reports when available (local times shown).

Day 1

 

29/04/2022 (09:20) Czech Republic 18:6 Ireland
29/04/2022 (10:40) England 18:11 Great Britain
29/04/2022 (11:50) Lithuania 4:28 South Africa
29/04/2022 (17:20) England 30:4 Lithuania
29/04/2022 (18:30) Great Britain 19:3 Ireland
29/04/2022 (19:40) Czech Republic 8:8 South Africa

England 18:11 Great Britain
(5:1, 4:1, 6:3, 3:6)

 

View Match Sheet.

England 30:4 Lithuania
(10:0, 5:3, 7:1, 8:0)

 

View Match Sheet.

Great Britain 19:3 Ireland
(3:1, 7:2, 5:0, 4:0)

 

View Match Sheet.

 

Day 2

 

30/04/2022 (09:20) Great Britain 22 vs 1 Lithuania
30/04/2022 (10:30) Czech Republic 19 vs 13 England
30/04/2022 (11:40) Ireland 3 vs 21 South Africa
30/04/2022 (17:20) Lithuania 6 vs 16 Ireland
30/04/2022 (18:30) South Africa 17 vs 13 England
30/04/2022 (19:40) Great Britain 10 vs 12 Czech Republic

Great Britain 22 vs 1 Lithuania
(4:0, 9:0, 4:1, 5:0)

 

View Match Sheet.

Czech Republic 19 vs 13 England
(6:2, 4:2, 5:6, 4:3)

 

View Match Sheet.

South Africa 17 vs 13 England
(6:6, 5:3, 3:1, 3:3)

 

View Match Sheet.

Great Britain 10 vs 12 Czech Republic
(1:3, 3:3, 2:3, 4:3)

 

View Match Sheet.

 

Day 3

 

01/05/2022 (08:20) Ireland 1 vs 24 England
01/05/2022 (09:30) Lithuania 1 vs 17 Czech Republic
01/05/2022 (10:40) South Africa 12 vs 8 Great Britain

Ireland vs England
(0:8, 0:6, 1:4, 0:6)

 

View Match Sheet.

South Africa 12 vs 8 Great Britain
(3:2, 4:3, 2:1, 3:2)

 

View Match Sheet.

 

 

England squad

Lucy Bullock (Otter)
Amélie Cornell (City of Liverpool)
Philippa Danielson (Croyden Amphibians / Otter)
Harriet Dickens (City of Manchester / Bolton School)
Jade Harper (South Derbyshire Water Polo / Hucknall)
Juliet Lyons (Croyden Amphibians / Otter)
Emily Mason (Cheltenham S&WPC)
Sabrina Radzik-Rahman (Watford)
Isobelle Robb (Tyldesley)
Madeline Roberts (Penguin)
Ruby Rosser (Worthing)
Nyah Tomlinson (Taunton / Exeter)
Charlotte Winstanley (Watford)
Head coach: Simon Tomlinson
Assistant coach: Katy Cutler
Goalkeeping coach: Rose Younger

Great Britain squad

Eve Barnes (Watford / Bedford Modern School)
Lucy Blenkinship (Tyldesley / Bolton School)
Amelia Brooksbank (City of Manchester / St Bedes & St Josephs)
Zara Christie (Dunfermline Water Polo Club)
Hannah Giles (City of Liverpool)
Fliss Lamont-Tuckett (Newton Abbot)
Amélie Perkins (City of Coventry / Cheltenham S&WPC)
Charlotte Pritchard (City of Manchester)
Lily Pryce (City of Manchester / St Bedes & St Josephs)
Hannah Pyper (City of Liverpool / Bridgefield)
Lily Ross (Cheltenham S&WPC / Andover)
Laura-jean Skelton (Rotherham Metro / City of Sheffield)
Lillie Standen (Mid Sussex Marlins / Worthing)
Head coach: Simon Tomlinson
Assistant coach: Matt Wright
Goalkeeping coach: Rose Younger

View results.

View table.

Toolbox
Print Print
Acrobat PDF
RSS RSS Headlines

Published
20:58:00 25.04.2022
 
comments powered by Disqus